Dlaczego świadome oszczędzanie jest tak ważne?

Porównując badania przeprowadzone w 2019 z tymi z 2009 roku bardzo łatwo można zauważyć, że poziom świadomości oszczędzania znacznie się zwiększył. Coraz więcej osób zwraca uwagę na co wydaje. Tym samym coraz mniej gospodarstw domowych deklaruje, że wpada w długi. Mimo wzrostu świadomości nadal wiele osób twierdzi, że nie oszczędza, bo nie ma na to możliwości. Sprawia to, że w dalszym ciągu ponad 40% społeczeństwa nie ma odłożonych nawet najmniejszych oszczędności.
Warto uzmysłowić sobie, że odkładanie nawet małej sumy co miesiąc może z czasem zebrać się w pokaźną kwotę.

Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie odkładać nawet tego, warto zastanowić się na co tak naprawdę wydajemy. Nawet najprostszy spis wydatków pozwoli nam na większą kontrolę. Będziemy mogli również zastanowić się, czy na pewno wszystko na co wydajemy, jest nam niezbędne. Świadomego oszczędzania można się oczywiście nauczyć. Dostęp do wielu sposobów nauki oszczędzania pozwala na dopasowanie trybu nauki do własnych preferencji. Ludzie są różni i w różny sposób chcą przyswajać nową wiedzę. Na szczęście możliwości jest coraz więcej: od tradycyjnych książek, przez blogi, fora czy podcasty poświęcone tej tematyce. Najważniejsze, aby wybrany sposób nauki nie zniechęcał nas. Umiejętność oszczędzania ma nam w końcu służyć na długie lata.


Pewnie wiele osób zapyta teraz: „Ale po co?”. Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie. Oczywiste jest, że ludzie oszczędzają w różnych celach. Wszystko zależy od ich sytuacji majątkowej, miejsca zamieszkania czy nawet wieku. Na co innego bowiem będzie zbierała osoba mająca na utrzymaniu rodzinę, a na co innego student, czy osoba w wieku szkolnym. Zauważyć można jednak, że w każdej z grup coraz więcej osób oszczędza pieniądze z przeznaczeniem na wypoczynek.
Mimo tych różnic warto uzmysłowić sobie, jak ważne jest oszczędzanie. Warto pamiętać również, że nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno na rozpoczęcie nauki. Najważniejsza w nauce oszczędzania będzie ciągła praktyka i wyciąganie wniosków z własnych błędów, które bez wątpienia na początku będziemy popełniać.

Nie powinniśmy się jednak zrażać. Tak jak każda inna umiejętność, nauka oszczędzania wymaga czasu, jednak efekty bez wątpienia wpłyną na nasze życie.