Zalety wynajmowania własnego mieszkania na studiach

Większość studentów decyduje się na rozpoczęcie swojej dalszej drogi edukacji daleko od domu, zazwyczaj wiąże się ona z wyjazdem do większego miasta, w którym trzeba znaleźć dla siebie tymczasowe lokum. Wtedy wielu młodych ludzi staje przed dylematem czy lepiej szukać czegoś u osoby prywatnej, czy może lepiej postawić na tańszy akademik. Oba rozwiązania mają swoje wady, ale wydaje się, że pierwsze ma zdecydowanie więcej plusów.

Lepsza jakość lokalu


Za ceną idzie jakość, która dla wielu starszych studentów i osób chcących rozpocząć porządne życie na swoim będzie miała ogromne znaczenie. W prywatnych lokalach przeważnie ma się więcej miejsca, niż w przeciętnym pokoju w akademiku, do tego jest on w znacznie lepszym stanie. Nie ma żadnych śmieci pozostawionych po poprzednich lokatorach, jeśli właściciel zadbał o porządek, a do tego nie trzeba dzielić żadnych przestrzeni z nieznajomymi. Nawet jeśli ma się współlokatorów, to przeważnie jest ich na tyle niewielu, że z łatwością można dogadać dyżury sprzątania albo rozdzielić inne ważne do utrzymania czystości obowiązki.

Większa prywatność i przestrzeń


W pokojach prywatnych ma się przeważnie więcej swobody. Po pierwsze nie trzeba męczyć się ze współlokatorem, a w akademiku nie zawsze jest możliwość wynajęcia jedyni, szczególnie jeśli jest dość spore obłożenie. Do tego dochodzi większa prywatność. Nie jest oczywiście powiedziane, że w akademikach ściany są z papieru, ale często trzeba znosić nie tylko współlokatora, z którym może być trudno się dogadać, ale także osoby zza ściany, z którymi może być ciężko się dogadać, jeśli nie mówią po polsku albo po angielsku. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że w prywatnych kwaterach też nie ma się wpływu na to, kto będzie mieszkał w pokoju obok.

Dowolne umiejscowienie w przestrzeni miejskiej


Akademiki są przeważnie umieszczone w jednym konkretnym miejscu albo w dwóch większych aglomeracjach. Prywatna kwatera pozwala na znalezienie dla siebie miejsca w dowolnej lokalizacji, bez względu na to, jaki ma się budżet. W ten sposób można dostać miejsce w centrum miasta albo tuż obok uczelni, co dla wielu osób jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jeśli miasto jest słabo skomunikowane albo nie ma się samochodu. Oczywiście lepsze miejsca będą droższe, ale jeśli ktoś przymierza się do wynajęcia czegoś własnego, to zawsze trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami, za którymi mogą iść dodatkowe plusy.